Eurobankier.pl
+ START + REJESTRACJA + UWAGI + BANKIER SMS Kredyty, konta, lokaty PRODUKTY FINANSOWE  

Podaj symbol(e)>


Symbole
WiadomościRynekEuroKredytyGospodarkaTwój portfelSpołecznośćEdukacja
        WIADOMOŚCI
   • NajważniejszeWszystkieRynkiFinanse osobisteGospodarkaPolitykaŚwiatKomunikaty spółek
  • English NewsKalendarz finansowy
Wersja do wydruku Dodaj do archiwum Dodaj komentarz Zamów przez SMS

Źródło: Michał Kisiel - Bankier.pl 2013-04-02 09:17

Bierzesz pożyczkę? Nie płać przed podpisaniem umowy


Jedną z pułapek czyhających na pożyczkobiorców zaciągających zobowiązania w mniejszych i mniej znanych firmach pożyczkowych są opłaty pobierane przed rozpatrzeniem wniosku. Osoby, które zapłacą prowizję przed podpisaniem umowy o pożyczkę, mogą się liczyć z utratą wpłaconych środków, jeśli pożyczkodawca wycofa się z obietnicy.

Podpisanie pożyczki
Źródło: Thinkstock

Przed praktyką pobierania opłat wstępnych ostrzegają Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Skargi na ten proceder stanowiły jedną czwartą spraw zgłaszanych na specjalnej infolinii, uruchomionej w ramach programu „Sprawdź, zanim podpiszesz”. Niewykluczone, że dla niektórych firm pobieranie opłat za rozpatrzenie wniosku, a następnie odmowa udzielenia pożyczki może być głównym – i nieuczciwym – sposobem zdobywania przychodów.

Masz prawo odstąpić od umowy

Zarówno banki, jak i pozabankowych pożyczkodawców obowiązują te same zapisy ustawy o kredycie konsumenckim. Jako konsumenci mamy prawo, aby przed podpisaniem umowy otrzymać szczegółowe informacje o zaciąganym zobowiązaniu. Wśród nich powinny znaleźć się m.in. dane dotyczące kosztów, które musimy ponieść w związku z zawieraną umową. Powinniśmy także bezpłatnie otrzymać, jeśli wyrazimy taką chęć, projekt umowy, a udzielający pożyczki ma obowiązek udzielić nam wyjaśnień dotyczących zapisów, które są z naszego punktu widzenia niejasne.

UKNF zwraca uwagę, że wpłacanie kredytodawcy pieniędzy przed podpisaniem umowy i bez zapoznania się z warunkami udzielenia pożyczki to spore ryzyko. Może się okazać, że kredytu nie otrzymamy, a z odzyskaniem pieniędzy będą trudności.

tajemnica bankowa » Tajemnica bankowa to już przeszłość?

Nawet jeśli otrzymamy pożyczkę, to w ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy mamy możliwość zmiany planów. Odstępując od umowy, mamy prawo otrzymać z powrotem wszystkie poniesione koszty. Wyjątek stanowią odsetki naliczone od chwili wypłaty pożyczki oraz opłaty notarialne.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.plNajpopularniejsze artykuły

* w trakcie ostatnich 24 godzin z wyłączeniem komentarzy z rynków
 
WiadomościRynekEuroCentrum transakcyjne
GospodarkaTwój portfelEdukacjaSpołeczność
ReklamaO firmie
© Wszystkie prawa zastrzeżone - Copyrights Bankier.pl 2000 - 2016
Bankier.pl
 

Zobacz również: Konta osobiste | Kursy walut | Waluty OnLine | Karty kredytowe | Kredyty | Szybkie Kredyty | Dobre Kredyty
Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.  Informacja o cookies