Eurobankier.pl
+ START + REJESTRACJA + UWAGI + BANKIER SMS Kredyty, konta, lokaty PRODUKTY FINANSOWE  

Podaj symbol(e)>


Symbole
WiadomościRynekEuroKredytyGospodarkaTwój portfelSpołecznośćEdukacja
        WIADOMOŚCI
   • NajważniejszeWszystkieRynkiFinanse osobisteGospodarkaPolitykaŚwiatKomunikaty spółek
  • English NewsKalendarz finansowy
Wersja do wydruku Dodaj do archiwum Dodaj komentarz Zamów przez SMS

Źródło: Bankier.pl 2012-03-20 06:00

Energoinstal – przyszłość w elektrowniach


Notowania

  Energoinstal  7.98  -0.02  (-0.25%)
Energoinstal to jeden z największych producentów kotłów energetycznych w Polsce. Spółka jest też jedynym w kraju producentem rur ożebrowanych oraz chwali się zdolnością do wykonywania dużych projektów. Wieloletnie doświadczenie na rynkach Unii Europejskiej może zaprocentować podczas modernizacji polskiego sektora energetycznego.Spółka chwali się 60-letnią historią. Największym akcjonariuszem jest Stanisław Więcek, który posiada 57,1 procent akcji. Więcek był prezesem Energoinstalu od 1998 roku, a w czerwcu 2011 roku przekazał firmę swoim synom – Jarosławowi i Michałowi. Każdy z nich posiada po 7,5 procent akcji. W akcjonariacie pakiet 5 procent posiada PZU Asset Management, a wolnym obrocie pozostaje 22,8 procent walorów Energoinstalu.

Spółka w 2010 roku raportowała stratę netto, jednak ubiegły rok przyniósł znaczną wyników – dla trzech pierwszych kwartałów wzrost przychodów to prawie 65%.Energoinstal ma zdrową sytuację finansową – jest finansowany w ponad 50 procentach z kapitału własnego, a aktywa obrotowe są większe od zobowiązań krótko i długo terminowych. Spółka z powodzeniem zakończyła swoją sztandarową inwestycję – Centrum Innowacyjnych Technologi Laserowych. Pełny koszt wyniósł ponad 32 mln zł. CITL jest jedynym takim ośrodkiem w Europie i oferuję wachlarz usług niedostępnych u konkurencji – na przykład rury ożebrowane które są podstawowym elementem kotłów odzysknicowych.

Spółka już zaczęła korzystać na modernizacji polskiego sektora energetycznego – w grudniu poinformowała o wyborze jej oferty w przetargu na budowę bloku energetycznego w Koksowni Przyjaźń należącej do JSW. Wartość zlecenia to 224,59 mln zł, a termin realizacji 30 miesięcy. Jak donosi wnp.pl, Energoinstal jest w gronie zainteresowanych budową bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów (PGE) – zrzeszone w konsorcjum z Elektrobudową oraz Mostostalem Zabrze.


W trzech ostatnich miesiącach kurs Energoinstalu zyskał 55% i obecnie papiery spółki są wyceniane na prawie 10 zł, co w krótkim i średnim terminie ogranicza potencjał do dalszych wzrostów. Przy takiej cenie kapitalizacja spółki wynosi 176 mln zł, co stanowi 20-krotność zysku za ostatnie cztery kwartały. Inwestorzy zdają się bardzo pozytywnie oceniać przyszłość i perspektywy grupy.

Jak donosił „Parkiet”, kupnem 51 procent spółki były w przeszłości zainteresowane trzy podmioty w tym jedna firma z branży. Na razie negocjacje zostały zawieszone. Prezes Energoinstalu wielokrotnie podkreślał, że podstawą do negocjacji była cena emisyjna (18 złotych).
strona 1 | strona 2 | strona 3 | strona 4 

 

 Najpopularniejsze artykuły

* w trakcie ostatnich 24 godzin z wyłączeniem komentarzy z rynków
 
WiadomościRynekEuroCentrum transakcyjne
GospodarkaTwój portfelEdukacjaSpołeczność
ReklamaO firmie
© Wszystkie prawa zastrzeżone - Copyrights Bankier.pl 2000 - 2016
Bankier.pl
 

Zobacz również: Konta osobiste | Kursy walut | Waluty OnLine | Karty kredytowe | Kredyty | Szybkie Kredyty | Dobre Kredyty
Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.  Informacja o cookies